OTTELUENNAKKO: Jatkosarjan avausottelussa RoPS haastaa vieraissa PKKU:n

Kuva: Vili Varjus

Miesten Ykkösen alempi loppusarja käynnistyy tänään. Rovaniemen Palloseura kohtaa vieraissa Pallokerho Keski-Uusimaan. Ottelun Hyrylän Urheilupuistossa alkaa kello 16.00.

Tänään alkavat kauden tärkeimmät pelit. Ykkösen Alemmassa loppusarjassa on isot panokset.

Kuusi joukkuetta kamppailee paikasta ensi kauden Ykköseen. Neljä säilyy – kaksi tippuu suoraan ilman karsintoja.

RoPS on sarjassa neljäntenä eli ensimmäinen selviäjä. Toisaalta EPS vaanii vain pisteen ja Atlantis FC kahden pisteen päässä. RoPS:n tämän päivän vastustaja PKKU on toisena viiden pisteen päässä rovaniemeläisistä.

– Tunnelmat ovat odottavat, mutta kuitenkin luottavaiset, RoPS:n päävalmentaja Jari Alamäki sanoi perjantaina.

– Jokainen jatkosarjan ottelu on hemmetin tärkeä. On ihan sama, pelaammeko kotona vai vieraissa, niin voittoja täytyy ottaa.

RoPS elätteli pitkään toiveita jopa ylempään jatkosarjaan, mutta tuloksellisesti mollivoittoinen elokuu pudotti joukkueen taistelemaan sarjapaikastaan.

– Tietenkin se oli pettymys, mutta jos rehellisiä ollaan, ylsimme viime kaudella ylempään loppusarjaan hiukan rimaa hipoen, Alamäki myöntää.

– Joukkue muuttui tälle vuodelle aika paljon, mutta nyt meillä on fokus tässä sarjassa ja ensimmäisen PKKU-ottelussa.

Joukkueet ovat kohdanneet tälle kaudelle kahteen otteeseen. Sarja-avauksessa Napapiirillä PKKU rökitti RoPS:aa peräti 0 – 5. RoPS maksoi potut pottuina, ja otti heinäkuussa 0 – 4 vierasvoiton.

– Edellinen kohtaaminen vieraissa oli meiltä ehjä esitys. Se antaa uskoa myös tähän otteluun, Alamäki luottaa.

– Valmistautumisessa on tosin ollut hiukan haasteita. Pelaaja on ollut kipeänä ja armeijan poikia ei ole harjoituksissa näkynyt. Ovat olleet jossain metsäkeikalla. Mutta hyvä joukkue saadaan kasaan.

Saamapuolella joukkueessa mukana ovat pitkään sivussa ollut Finn Heiserholt sekä uusi sopimuspelaaja Topias Listo. Myös Aapo Savolaisen oletetaan parin viikon huilin jälkeen olevan takaisin kokoonpanossa.

Peli kiellossa ovat varoitustilin täytyttyä Arttu Leppänen ja Joel Niska sekä taustoista Ari Matinlassi. Matinlassi liputettiin edellisessä ottelussa ulos koko ottelusta poistuttuaan tekniseltä alueelta.