Ehdota jäseniä RoPS ry:n johtokuntaan

Hyvä Rovaniemen Palloseura ry:n jäsen,

on aika ehdottaa jäseniä seuran johtokuntaan. Tällä kirjeellä pyydämme Teiltä esityksenne johtokunnan jäseniksi.

RoPS ry:n johtokunnan kokoonpanosta päättää yhdistyksen syysvuosikokous. RoPS ry:n johtokunnan muodostavat puheenjohtaja, varapuheenjohtaja sekä kuusi (6) jäsentä.

Tänä syksynä johtokunnan jäsenistä erovuorossa ovat

  1. Varapuheenjohtaja Pentti Katermaa (valittu kahdeksi vuodeksi syyskokouksessa 2023)
  2. Jäsen Mika Tapio (valittu kolmen vuoden kaudelle syyskokouksessa 2022)

Rovaniemen Palloseura ry muutti sääntöjään vuonna 2024. Uusien sääntöjen mukaisesti:

Johtokunnan puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja sekä muut hallituksen jäsenet valitaan kahdeksi vuodeksi kerrallaan siten, että erovuorossa on joka toinen vuosi puheenjohtaja sekä kolme johtokunnan jäsentä ja joka toinen vuosi varapuheenjohtaja sekä kolme johtokunnan jäsentä. Vanhojen sääntöjen mukaisesti jäsenten osalta kauden pituus oli kolme vuotta.

Jotta erovuoroisten määrä on jatkossa kunakin vuonna kolme jäsentä, eroavat johtokunnan jäsenyydestä syyskokouksessa 25.11.2025

3. Jäsen Terhi Wimmer (valittu kolmeksi vuodeksi syyskokouksessa 2023)

4. Jäsen Kyösti Lampinen (valittu kolmeksi vuodeksi syyskokouksessa 2023)

Johtokunnan varapuheenjohtaja Pentti Katermaa on ilmoittanut, että hän on käytettävissä varapuheenjohtajan tehtävään seuraavalle kaudelle. Johtokunnan jäsenet Mika Tapio ja Kyösti Lampinen ovat ilmoittaneet, että ovat käytettävissä seuraavalle kaudelle. Johtokunnan jäsen

Terhi Wimmer on ilmoittanut, että ei ole enää käytettävissä seuraavaan johtokuntaan.

Uudet johtokunnan jäsenet valitaan seuran syyskokouksessa 25.11.2025. Kukin toimikausi kestää kaksi vuotta.

Johtokunnan toimintaan voi tutustua tarkemmin RoPS:n verkkosivuilla: Johtokunnan työjärjestys

Johtokunnan vuosikello löytyy myös seuran verkkosivuilta Johtokunnan vuosikello (rops.fi). Nykyisen johtokunnan vuoden 2025 vastuualueet ovat seuraavat:

Pj Poikajärvi: Päävastuu, yleisjohtaminen, strategia, sidosryhmät
Vpj Katermaa: Laji, junioritoiminta ja valmennus
Tapio: Talous ja hyvä hallinto, vastuullisuus
Montonen: Laji, tyttö- ja naisjalkapallo
Seppälä: Seuratoiminta ja johtaminen, strategia
Soudunsaari: Markkinointi, viestintä ja myynnin tukitoiminnot
Wimmer: Seuratoiminnan kehitys, sidosryhmät, laji
Lampinen: Laji, pelaaja- ja valmennuskehitys, jalkapallon Pohjois-Suomen kehitysohjelma

Johtokunnan kokoonpanon, toimikaudet ja tehtävät määritellään RoPS ry:n säännöissä

Johtokunta toteuttaa yhdessä organisaation kanssa vuonna 2023 rakennettua RoPS strategiaa kaudelle 2023–2030. Strategia 2030 (rops.fi)

Johtokunnan jäsenten osaaminen, kokemus ja mahdollisuus osallistua on tärkeää RoPS Ry:n strategian toteuttamiseksi. Johtokunta vastaa strategian toteutuksesta ja siten johtokunnan kokoonpanossa on hyvä huomioida strategian toteutukselle keskeiset osa-alueet ja niihin liittyvä osaaminen. Strategian toteutukselle keskeisiä johtokunnassa tarvittavia osaamisalueita ovat ainakin:

1) strateginen johtaminen
2) markkinoinnin, myynnin ja viestinnän johtaminen
3) seuratoiminnan tuntemus ja osaaminen
4) urheilutoiminnan tuntemus ja osaaminen
5) juridinen osaaminen urheilujohtamiselle tärkeissä alueissa (kilpailu, kurinpito, säännöt)
6) talousosaaminen ja
7) digitaalisuus

Yllä mainittujen lisäksi kaikilta johtokunnan jäseniltä odotetaan rakentavaa ja keskusteluun kannustavaa työotetta sekä eettisyyttä kaikessa tekemisessä. Johtokunta toivoo tulevaan johtokunnan kokoonpanoon moniarvoisuutta ja monialaisuutta näkökulmien rikastamiseksi.

Jos kiinnostuit tehtävästä ja annat suostumuksesi tehtävään, ilmoita kiinnostuksestasi lyhyen CV:n kera seuran puheenjohtaja Matti Poikajärvelle matti.poikajarvi@rops.fi tai urheilujohtaja Jari Ilolalle jari.ilola@rops.fi 9.11.2025 mennessä.

Voit myös kertoa hakemuksessasi, mitä asioita edistäisit johtokunnan jäsenenä ja mitä osaamista toisit seuran strategisten tavoitteiden toteutumiseksi. Syyskokouksessa jokaisella ehdokkaalla on mahdollisuus esittäytyä ja kertoa, mitä asioita edistäisit johtokunnan jäsenenä.

Vaikka et olisikaan kiinnostunut ehdokkaasi, voi ehdottaa, kuka muu mielestäsi olisi hyvä ehdokas uudeksi johtokunnan jäseneksi. Ehdolle esitettyjen henkilöiden suostumus tehtävään varmistetaan. Julkaisemme syyskokouksen kutsussa suostumuksensa esittäneiden nimet ja CV:n pääkohdat.

RoPS Ry:n syyskokous pidetään tiistaina 25.11.2025 klo 18.00 alkaen Santasportin Tiera-salissa. Merkitse jo kalenteriin!

Oletko muutoin kiinnostunut vapaaehtoistyöstä RoPS:ssa?

RoPS työryhmät ovat 1. Laji, 2. Seuratoiminnan kehitys ja johtaminen, 3. Myynti, markkinointi ja viestintä sekä 4. Talous ja hyvä hallinto. Työryhmissä on johtokunnan jäsenten ja RoPS-työntekijöiden lisäksi joukko vapaaehtoisia. Ryhmät valmistelevat esityksiä johtokunnalle ja toimeenpanevat sovittuja asioita.

RoPS -talkooryhmä toteuttaa ottelutapahtumia ja muita RoPS-tapahtumia. Tehtävät ovat lipunmyynnistä kioskiin ja järjestyshenkilöistä fanituotemyyntiin.

RoPS vapaaehtoistyöllä on suuri merkitys seuratoiminnan mahdollistajana. Tehtävät sovitaan jokaisen mielenkiinnon ja kiinnostuksen mukaan. Ajankäyttö kunkin elämäntilanteen ja mahdollisuuksien mukaan.

Tule mukaan merkitykselliseen toimintaan RoPS:ssa ottamalla yhteyttä RoPS:n johtokunnan jäseneen tai toimiston väkeen.

Rovaniemellä 24.10.2025
RoPS ry:n johtokunta