Johtokunnan kokousraportti 15.10.2025
RoPS ry:n johtokunta kokoontui toimintakauden yhdeksänteen kokoukseensa 15.10.2025.
Talous- ja myyntitilanne
Tuotot ovat 22 000 € alle budjetin, vajaus tulee pääsääntöisesti yhteistyökumppanimyynnistä.
Kulut ovat vastaavasti 22 000 € alle budjetin, joten tiukan talouskurin ansiosta ollaan kauden alussa laaditussa budjetissa.
Kassan tilanne myös positiivinen ja näyttää siltä, että kassan tilanne säilyy positiivisena tilikauden loppuun asti, eikä laskujen maksuaikoihin tarvita pidennyksiä.
Lajikatsaus
Sekä miesten että naisten edustusjoukkueilla on kautta jäljellä yksi ottelu. Miehet onnistuivat säilyttämään sarjapaikkansa, kun taas naiset hakevat vauhtia Kakkosesta. Molempien edustusjoukkueiden ensi kauden valmennus on auki ja vaihtoehtoja kartoitetaan paraikaa. Miesten edustusjoukkueessa on ensi kaudelle tällä hetkellä vain yksi sopimuspelaaja, mutta sarjapaikan varmistuttua on aloitettu neuvottelut nykyisten pelaajien kanssa.
2010 syntyneet pojat pelaavat tulevana viikonloppuna (16.10-19.10) 15-vuotiaiden Kai Pahlman SM-lopputurnauksessa Eerikkilässä.
Palloliiton seuratuen osalta kaikkia tavoitteita ei ole vielä saavutettu, mutta näyttää todennäköiseltä, että tavoitteet tullaan saavuttamaan.
RoPS on solminut yhteistyösopimuksen Stadiumin kanssa, joka on jatkossa seuran varustetoimittaja.
Johtokunnan päätöksiä
Hyväksyttiin Hyvä hallinto- ja talous -työryhmän laatimat juniorijoukkueiden toimihenkilöiden korvauspolitiikat.
Hyväksyttiin myynti- ja markkinointisuunnitelma kaudelle 2026, kriittisenä tekijänä on päättyvien yhteistyösopimusten jatkaminen, sekä luonnollisesti kasvattaa uusien yhteistyösopimusten määrää.
Hyväksyttiin junioreiden lisenssimaksut kaudelle 2026.