Kaikki liikkumaan! Lisää liikettä -leiri 17. – 18.10.2026
RoPS ja Santasport Lapin Urheiluopisto järjestävät kaksipäiväisen koko perheen liikuntaleirin 17. – 18.10.2026. Leirillä vietetään hauskaa yhdessä ja tutustutaan eri lajeihin turvallisessa ohjauksessa. Halutessaan osallistuja voi valita majoituksen Santasport Lapin Urheiluopistolla. Leiri sopii kaikille 6 – 12-vuotiaille lapsille.
Lisää liikettä -leirillä liikutaan aktiivisesti ja kokeillaan eri lajeja hyvässä ohjauksessa Santasport Lapin Urheiluopiston sekä Ounasvaaran mainioita olosuhteita hyödyntäen.
Leiri on suunnattu kaikille 6 – 12-vuotiaille tytöille ja pojille lajitaustasta riippumatta. Tärkeintä leirillä on liikunnan ilo sekä uuden kokeminen. Kannustetaan jokaista terveelliseen sekä aktiiviseen elämäntapaan, jossa digilaitteiden käyttö on hallittua ja liikunta, koulu, ravinto sekä lepo ovat hyvässä tasapainossa.
Osallistua voi yksin tai yhdessä vanhemman tai vaikka isovanhemman kanssa. Leirillä majoittuvilla lapsilla tulee kuitenkin olla huoltaja mukana, samoin alle 8-vuotiailla osallistujilla. Majoitus tapahtuu 4 – 6 hengen huoneissa Santasport Sporthotellissa, sisältäen kylpylän vapaan käytön.
Leiri sopii mainiosti esimerkiksi RoPS:n nappulatoiminnassa mukana oleville perheille. Myös yhteistyöseuroista toivotaan osallistujia mukaan. Tällä leirillä toimitaan porukassa kaveria ja yhteisiä pelisääntöjä kunnioittaen!
Leirille ilmoittaudutaan RoPS verkkokaupassa:
Lisää liikettä – Lapset 69 € (majoitus +10 €)
Lisää liikettä – Huoltajat 85 € (majoitus +15 €)
Lisää liikettä -leiriohjelma 17. – 18.10.2026
Lauantai 17.10.
14.00 Saapuminen / majoittuminen + leirin avaus
14.30 Aktiviteetti: Olympialaiset lappilaiseen tapaan
16.30 Päivällinen
17.30 Aktiviteetti: Seinäkiipeily, volttimonttu, tramppa
19.00 Kylpylä / futsal / vapaa-aika
20.15 Iltapala, leiripäivä päättyy
Sunnuntai 4.10.
8.30 Aamupala
9.30 Aikuiset: Teemaluento (aihe tarkentuu lähempänä leiriä)
9.30 Lapset: Funpark (aikuiset voivat liittyä seuraan viimeiseksi puoleksi tunniksi)
11.00 Lounas
12.00 Retki Ounasvaaran näköalatornille, lapset ja vanhemmat yhdessä
14.00 Leirin päätös
Leiriläisillä on mahdollisuus kylpylän käyttöön vielä leirin päätöksen jälkeenkin.
Leirinaikainen vakuutus
Leirin järjestäjät eivät vastaa osallistujien tapaturmavakuutuksesta.
Tämän leirin järjestämiseen on saatu opetus- ja kulttuuriministeriön jakamaa seuratukea. Minimi osallistujamäärä on 15 osallistujaa.