ROPSKAUPPA.FI                              
keskiviikko, 29 kesäkuu 2016 08:03

Shamrock Rovers Irlannin menestynein seurajoukkue

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)
Shamrock Rovers Irlannin menestynein seurajoukkue Kuva: Shamrock Rovers

Apilan lehteä tunnuksessaan kantava Shamrock Rovers on Irlannin menestynein jalkapalloseura. Shamrock Rovers on voittanut Irlannin mestaruuden 17 ja Irlannin cupin peräti 24 kertaa.

Mestaruuksien lisäksi Rovers on maansa menestynein joukkue myös eurokentillä. Dublinilaiset pelasivat Mestarien liigaa edeltäneessä Euroopan Cupissa kaudella 1957-1958. He olivat ensimmäinen irlantilaisjoukkue, joka ylipäätään oli yltänyt eurocupeihin.

He ovat myös ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa joukkue Irlannista, joka on edennyt eurosarjoissa lohkovaiheeseen. Kauden 2011-2012 Eurooppaliigan ratkaisevassa karsintaottelussa he voittivat FK Partizanin Belgradista jatkoajalla 2-1.

Shamrock Rovers on kannattajiensa omistama joukkue. Roversin kannattajaryhmä, joka nykyään käyttää nimeä SRFC Members Club, pelasti seuran yrityssaneeraukselta keväällä 2005.

Vuosia kestäneen evakkokierroksen päätteeksi Shamrock Rovers pääsi vuonna 2009 muuttamaan uudelle kotistadionilleen. Dublinin esikaupunkialueella Tallaghtissa sijaitsevalle stadionille mahtuu 6000 katsojaa, lisäkatsomoiden kera pari tuhatta enemmän.

Stadionin valmistumisen jälkeen Roversin vihreäraitainen peliasu on jälleen ollut toistuva näky eurokentilä.

Viime kaudella Irlannin pääsarjassa kolmanneksi sijoittunut Rovers aloitti tämän kauden kohtalaisen hyvistä lähtökohdista. Joukkueen tärkein runko pysyi talven aikana pääosin kasassa.

Nyt he tavoittelevat päävalmentaja Pat Fenlonin johdolla neljän vuoden tauon jälkeen seuran kahdeksattatoista mestaruutta. Ennen europelejä he ovat sarjassaan neljäntenä tasapisteissä kolmantena olevan Derry Cityn kanssa.

Rovers koki keväällä ikävän menetyksen viime kauden maalikuninkaan Mikey Drennan vetäydyttyä toistaiseksi pelikentiltä terveydellisten syiden vuoksi.

Joukkueessa on silti edelleen tulivoimaa. Keskikentän Miele Brandon on maalitehoissa viime kauden iskussa. Lisäksi kärkeen hankittiin nopea Dean Clarke, joka pystyy tarvittaessa pelaamaan myös kummassakin laidassa.

Teksti: Pasi Pikkupeura
Kuva: Shamrock Rovers
© 2016 RoPS

 

Luettu 1128 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Ykköstä sekä Miehissä että Naisissa. Akatemiajoukkue RFA pelaa Miesten Kakkosessa ja Naisten kakkosjoukkue samoin Naisten Kakkosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
  risto.niva(@)rops.fi
 +358 400 694 774

Myyntijohtaja
  petri.jaatinen(@)rops.fi
 +358 400 584 227