ROPSKAUPPA.FI                              
torstai, 09 joulukuu 2021 16:05

Rovaniemen Palloseura luopuu sarjapaikastaan Miesten Ykkösessä

Arvostele tätä artikkelia
(44 ääntä)

Taloudellisten syiden vuoksi Rovaniemen Palloseuran miesten edustusjoukkue joutuu luopumaan Ykkösen sarjapaikastaan. Joukkue jatkaa ensi kaudella Miesten Kakkosessa. Sarjapaikasta luopumisella ei ole vaikutusta seuran muuhun toimintaan.

Hyvä RoPS:n Kannattaja,

Välillä pitää ottaa yksi askel taaksepäin, jotta pääsisi taas kaksi askelta eteenpäin. Viimeiset vuodet ovat olleet Rovaniemen Palloseuralle taloudellisesti raskaita vuosia. Koronan mukanaan tuomat vaikutukset eivät ole ainakaan helpottaneet tilannettamme.

Miesten edustusjoukkueen pyörittäminen ammattilaistasolla on tällä hetkellä meille liian haastava tehtävä. Olemme päättäneet luopua miesten ykkösdivisioonan sarjapaikasta. Tulevalla jalkapallokaudella Rovaniemen Palloseura pelaa miesten kakkosdivisioonaa joukkueella, joka koostuu pääosin oman paikkakunnan lahjakkaista nuorista pelaajista.

Naisten joukkueen toiminta jatkuu entisellään, samoin kaikkien juniorijoukkueiden. Meille on tärkeintä, että yli 1000 juniorijalkapalloilijaa saa pelata tätä hienoa lajia RoPS logo rinnassaan myös tulevaisuudessa.

Talouden tervehdyttäminen edellyttää kustannusten karsimista. Miesten edustusjoukkueen pelaaminen kakkosdivisioonassa tuo meille merkittäviä säästöjä. Kevennämme seuran organisaatiota. Säilytämme junioritoiminnan pyörittämisen kannalta tärkeät työtehtävät. Vakauttamme talouttamme neuvottelemalla maksuohjelmia, hyödynnämme bingotalon vuokrasopimuksia ja majoitusvuokrauksia. Bingotalon olemme päättäneet laittaa avoimeen myyntiin velkataakan keventämiseksi. Myyntihinta on 2,85 miljoonaa euroa.

Hädässä ystävä tunnetaan. Kaikesta huolimatta toivomme, että jatkaisitte kanssamme yhteistä matkaa. Yhdessä olemme enemmän. Meillä on jatkossa nuori edustusjoukkue kakkosdivisioonassa, naisten joukkue ykkösdivisioonassa, 19 ikäkausijoukkuetta sekä liki tuhat nappulapelaajaa. Seurana olemme edelleen Pohjois-Suomen suurin urheiluseura ja Palloliiton junioriseuroista yksi seitsemästä huippuseurasta.

Kannattajia tarvitsemme aina, oli sarjataso mikä tahansa. Järjestämme asiasta kannattajille infotilaisuuden myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Sinisellä Sydämellä,
Jalkapalloterveisin,

Rovaniemen Palloseura ry
Johtokunta

Luettu 9868 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309