ROPSKAUPPA.FI                              
perjantai, 17 joulukuu 2021 17:53

Mikko Mannila ei jatka RoPSin valmennuksessa - "RoPS kaappasi palan sydämestäni"

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(9 ääntä)

Rovaniemen Palloseuran päävalmentajana syyskuusta 2020 asti toiminut Mikko Mannila ei jatka seurassa.

Rovaniemen Palloseuran ja Mikko Mannilan välinen valmentajasopimus ei jatku kaudella 2022. RoPS olisi halunnut Mannilan jatkavan Rovaniemellä, mutta tuoreiden käänteiden seurauksena valmentajan ja seuran tiet eroavat. Kovassa nosteessa valmentajamarkkinoilla oleva Mannila ei koe, että 2. divisioona olisi hänelle tässä vaiheessa uraa oikea askel. - Koen, että tässä tilanteessa on parempi katsoa uusia mahdollisuuksia ja kehittää itseä valmentajana seuraavassa ympäristössä, Mannila perusteli. - Olen henkilökohtaisesti tehnyt todella paljon töitä päästäkseni tähän pisteeseen, joten nyt on pakko katsoa seuraavia vaihtoehtoja. Mannila kuvaili päällimmäisiä tuntemuksiaan kaksijakoisiksi. Helsingistä saapunut, ja Porista lähtöisin oleva, valmentaja on surullinen, mutta ymmärtäväinen Ykkösen sarjapaikasta luopumisesta. Surusta huolimatta Mannila halusi myös korostaa olevansa kiitollinen siitä ajasta, mitä sai Rovaniemellä viettää. - Fiilikset ovat haikeat, koska jäi sellainen olo, että hommat jäivät kesken - tähän on aika selkeät syyt. Vaikka tunnelmat ovat nyt surulliset, niin tulee myös muistaa positiiviset asiat, kuten kuinka hienoa tässä ympäristössä oli työskennellä. - Ajat RoPSissa olivat hienot vaikka visiitti jäikin lyhyeksi. RoPS-yhteisö ja -fanit kaappasivat sydämestäni palan. Olen todella onnellinen ja kiitollinen, että sain tehdä töitä tällaisessa ympäristössä, todella ison moraalin omaavien ihmisten kanssa. Joukkueen ympärillä oli lukuisia ammattilaisia ja todella hyviä ihmisiä, joilla on annettavaa suomalaiselle jalkapallolle. Jo mainittujen kiitosten lisäksi Mannila halusi myös kiittää RoPS-johtoa saamastaan mahdollisuudesta ja hienosta tuesta pestinsä aikana. "Toivotaan, että päätökset auttavat RoPSia ponnistamaan taas eteenpäin" Mannilan aikakausi RoPSissa oli äärimmäisen onnistunut. Hän hyppäsi joukkueen peräsimeen kesken penkin alle menneen veikkausliigakauden 2020. Seuraavaan kauteen Ykkösessä RoPS lähti maltillisella pelaajabudjetilla ja todella nuorella joukkueella, mutta Mannila sai yhdessä valmennustiiminsä kanssa joukkueen huippuiskuun. Sarjakauden päätyttyä Mannilan ryhmä oli taistellut paikkansa Ykkösen 2. sijalle. Veikkausliigan nousukarsinnoissa RoPS taisteli hienosti selvästi suuremmalla budjetilla operoinutta AC Oulua vastaan. - Viime kausi oli todella onnistunut - jopa lähes täydellinen, Mannila muisteli hymy huulillaan. - Saimme vietyä asioita todella paljon eteenpäin. Joukkueen tekeminen ja kulttuuri kehittyi, jonka lisäksi saimme kehitettyä pelaajia henkilökohtaisella tasolla. Mannila ei halunnut spekuloida isommin Ykkösen sarjapaikasta luopumista, mutta hän kertoi toivovansa päätöksen poikivan lopulta jotain hyvää. - Toivotaan, että nämä päätökset auttavat RoPSia ponnistamaan taas eteenpäin. Uskon, että nämä on tehty sillä tarkoituksella, että seura ottaa tulevaisuudessa askeleita takaisin sinne, minne se kuuluu. Rovaniemen Palloseuran junioritoimintaan tuoreet uutiset eivät vaikuta. Tämän seurauksena Mannila uskoo, että seura pystyy nousemaan takaisin jaloilleen. - Rovaniemellä on kehitetty viime vuosina pelaajia todella hyvin. Tämä näkyy muun muassa edustusjoukkueen rovaniemeläisiä poikia katsoessa tai juniorimaajoukkueiden kokoonpanoissa, joissa on paljon RoPS-pelaajia. - Seura on luonut paikallisille pelaajille junioripolun, joka on luonut sen mahdollisuuden, että nuoret pelaajat voivat aidosti tavoitella jalkapalloammattilaisuudesta. Täällä tehdään todella hyvää työtä laajalla rintamalla. "Mikko on jättänyt jälkensä seuran historiaan" RoPSin puheenjohtaja Risto Niva kertoi Mannilan päätöksen harmittaneen, sillä seura menettää huippuluokan valmentajan. Harmituksen taustalla on kuitenkin ymmärrys siitä, että Mannilan uralle ja sen kehitykselle Kakkonen ei olisi oikea suunta. - Mikko onnistui tehtävässään erinomaisesti sekä tuloksellisesti että muilla mittareilla, Niva kommentoi. - Vaikka olisimmekin halunneet Mikon jäävän Rovaniemelle, ymmärrämme, että hänen tasoisen valmentajan kuuluisi ennemmin siirtyä Ykkösestä korkeammalle kuin palata porrasta alemmaksi. RoPS on historiassaan ennenkin näyttänyt, että Ykkösessä joukkue on lähes poikkeuksetta kärkipään joukkue. Mannilan saavutuksesta erityisen arvokkaan tekee se, että tällä kertaa joukkuetta ei povattu sarjan kärkipäähän, sillä sen runko koostui nuorista rovaniemeläisistä, joista iso osa oli pelannut edellisellä kaudella RFA:n mukana miesten Kakkosta. - Mikko on jättänyt jälkensä seuran historiaan. Hänen aikansa tullaan muistamaan siitä, kuinka hän sai todella nuoren rovaniemeläispainotteisen joukkueen taistelemaan noususta Veikkausliigaan, Niva sanoi. - Haluan myös korostaa, että pelaajien tavoin valmentaminen on tiimityöskentelyä. Kiitos kuuluu Mikon lisäksi kaikille edustusjoukkueen ympärille olleille henkilöille. Jos pelaajat venyivät parhaimpaansa, sitä teki viime kaudella myös koko valmennustiimi. Mannilan uran seuraava askel ei ole vielä selvillä, mutta RoPS haluaa toivottaa valmentajalle tsemppiä ja onnea tuleviin haasteisiin. - Mikko on näyttänyt tasonsa, ja tällaisen näytön jälkeen varmasti useat seurat ovat hänen perässään. Toivon Mikolle kaikkea hyvää seuraavaan ympäristöönsä. 

Luettu 3006 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309