OTTELURAPORTTI: RoPS taisteli tiensä Ykkösliigaan – Käpylän Pallo kaatui rankkareilla!

Kuva: Vilma Poutiainen

Rovaniemen Palloseura pelaa ensi kaudella Ykkösliigassa! Nousu ratkesi sunnuntaina Helsingissä huikean jännitysnäytelmän päätteeksi. RoPS kukisti Käpylän Pallon rangaistuspotkukilpailussa 5–4.

Varsinainen peliaika päättyi 1–1, eikä jatkoajallakaan nähty ratkaisevaa osumaa. Kun Dylan Berry torjui KäPan viidennen laukojan yrityksen, Oulunkylässä alkoivat sinivalkoiset juhlat.

Edellisen kerran rovaniemeläiset pelasivat toiseksi korkeimmalla tasolla kaudella 2021. Nyt paluu Ykkösliigaan sinetöitiin tavalla, joka tiivisti koko kauden luonteen: vaikeuksien kautta, mutta loppuun asti uskoen.

Varhi iski, KäPa vastasi

Ratkaiseva toinen osaottelu alkoi vauhdikkaasti. KäPa pääsi avausjaksolla hyville maalipaikoille, mutta Keaton Isakssonin laukaus kolahti RoPS:n onneksi tolppaan.

Juuri ennen taukoa RoPS iski. Adam Mekki riisti pallon keskikentällä ja tarjoili sen pystyyn juosseelle Tomas Varhille. Varhi eteni maalintekoon ja laukoi pallon voimalla verkkoon.

RoPS:n johto kesti kuitenkin vain hetken. kaatoi Keaton Isaksson kadettiin rangaistusalueella, ja erotuomari osoitti pilkkua. Yllson Lika laukoi varmasti yläriman alle, eikä Berrylle jäänyt mahdollisuuksia.

Toisella puoliajalla Berry torjui Daniel Ripatin yrityksen jalallaan, ja hetkeä myöhemmin Mikko Kuninkaan laukaus osui tolpan ulkoreunaan.

RoPS:n ensimmäiset vaihdot nähtiin tunnin kohdalla, kun Simo Roiha ja Topias Listo tulivat kentälle Varhin ja Shameiks McLeodin tilalle.

Varsinaisen peliajan jälkeen tilanne oli edelleen 1–1.

Jatkoaika ei tuonut ratkaisua

Ottelun panokset näkyivät kentällä. Peli oli fyysisiä, ja tilaa alkoi löytyä väsymyksen myötä.

RoPS vaihtoi jatkoajan alussa Boy Nijghin, Veeti Mäntymäen ja Adam Mekin tilalle Veeti Katermaan, Miika Korhosen ja Aapo Savolaisen.

Maaleja ei kuitenkaan nähty 120 minuutin aikana. Nousijan nimi ratkaistaisiin rangaistuspotkuilla.

RoPS:n laukojat eivät epäröineet. Simo Roiha, Onni Suutari, Aapo Savolainen, Topias Listo ja Rodane Cato onnistuivat kaikki. Tyylikkäimpänä Savolaisen voimakas laukaus painui verkkoon yläriman kautta.

KäPa:n neljä ensimmäistä laukojaa onnistuivat, mutta viidennessä parissa Dylan Berry nousi ratkaisijaksi. Hän torjui Urho Huhtamäen laukauksen ja käynnisti RoPS:n juhlat.

Pinto: ”Me nousemme!”

Päävalmentaja Diogo Pinto oli ottelun jälkeen lähes sanaton.

– Ei tähän löydy sanoja. Mutta sillä ei ole enää väliä. Me nousemme!

Pinto korosti joukkueen sitkeyttä. Kausi oli sisältänyt lukuisia vastoinkäymisiä, ja viimeinen koettelemus odotti vielä ratkaisuottelun aamuna.

– Puolet joukkueesta heräsi hotellilla sairaana. Mutta jälleen kerran pysyimme yhdessä. Yhdessä pystyimme voittamaan vaikeudet, matkustamisen ja univajeen.

Nousu oli Pintolle myös henkilökohtaisesti merkittävä hetki. Siihen iittyi paljon muistoja ja tunteita edellisen kauden tapahtumista.

– Minulla oli positiivinen tunne siitä, että tänään tapahtuisi jotakin isoa ja hienoa. Ja niin todella tapahtui.

Roiha päätti uransa parhaalla mahdollisella tavalla

Sunnuntain ottelu oli Simo Roihan ammattilaisuran viimeinen. RoPS-hyökkääjä tuli kentälle toisella puoliajalla ja onnistui myös omassa rangaistuspotkussaan.

– Kauden alusta asti on ollut selvää, että meillä on kova joukkue. Mutta loppujen lopuksi kaikki on niin pienistä asioista kiinni. Tälläkin kaudella oli monta hetkeä, jotka olisivat voineet kääntyä toisin, mutta ne kääntyivät aina meille. Minusta tämä oli ansaittu nousu, ansaitsemme tämän, Roiha summasi.

Uran päättäminen tuntui haikealta, mutta päätökselle ei olisi voinut kuvitella hienompaa loppua.

– Ei ole hienompaa tapaa lopettaa. Nyt on aika keskittyä perheeseen, työelämään ja muihin haasteisiin. On ollut mahtava vuosi.

Roiha vertasi nousua myös aiempiin RoPS-vuosiensa saavutuksiin.

– Arvostan tämän todella korkealle omalla urallani. Tämä on rinnastettavissa niihin kahteen hopeaan, joita olen ollut RoPS:lle voittamassa.

RoPS- perhe kulki mukana loppuun asti

Oulunkylässä oli 702 katsojaa, joista noin 300 oli RoPS:n kannattajia. Kannattajien ääni kuului vahvana myös vieraskentällä. Joukkue koki, ettei se taistellut yksin.

– Tunnelma oli uskomaton. Kauden aikana meistä tuntui vieraspeleissä aina kotijoukkueelta. Kannattajat puskivat meitä koko kauden eteenpäin, ja tänään tunsimme heidän tukensa vielä kerran, Pinto kiitteli.

Joukkueen kapteeni Finn Heiserholt nosti esiin koko kauden mittaisen matkan ensimmäisestä SalPa-ottelusta aina ratkaisevaan karsintaan saakka.

– Matkamme on ollut uskomaton aivan alusta lähtien. Saavutimme jotakin suurta. Jos joku joukkue ansaitsee tämän, niin se olemme me – pelaajat, taustahenkilöt ja valmentaja.

Heiserholt kiitti myös kannattajia ja joukkueiden perheitä, jotka seurasivat ottelua jopa eri puolilta maailmaa.

–Kannattajat niin vierasotteluissa kuin kotonakin ovat ehdottomasti osa tätä saavutusta.

Nousu ei tullut helpolla. RoPS pelasi kahdeksan päivän aikana kolme tärkeää ottelua häviämättä niistä yhtäkään. Viimeinen niistä vaati 120 minuuttia taistelua ja viisi onnistunutta rangaistuspotkua.

Työ palkittiin. Rovaniemen Palloseura palaa Ykkösliigaan.