RoPS:n naisille tärkeät pisteet Kokkolasta

RoPS-hyökkääjä Sofia Kantola osui Kokkolassa kahdesti. Kaiken kaikkiaan maaleja on kertynyt tällä kaudella tähän mennessä kahdeksan. Kuva: Tuomas Luiro.

Naisten edustujoukkue on päässyt hyvään syysvireeseen viimeisellä ja tärkeimmällä hetkellä. Toinen perättäinen voitto oli äärimmäisen tärkeä sarjapaikan säilyttämistaistelussa.

Naisten Kakkosen C-lohkossa on tämän viikonlopun jälkeen jäljellä enää yksi kierros. RoPS on mukana tiukassa taistelussa sarjapaikan säilyttämisestä kaudelle 2027. Vierasottelussa Kokkola F10:ä vastaan oli siis jälleen isot panokset.

Kuten edellisenä viikonloppuna Siilinjärvellä, myös Kokkolan Keskuskentällä RoPS oli ärhäkkä heti pelin alusta alkaen. Tällä kertaa ensimmäisen maalin tekoon meni viitisen minuuttia, kun laidalla pelannut Sofia Kantola prässäsi, kuljetti, haastoi ja viimeisteli – tilanne 0-1 vieraille. RoPS:n hallinnasta huolimatta enempää maaleja ei ensimmäisellä jaksolla nähty.

RoPS-päävalmentaja Jukka Seitamaa näki, että paikkoja ottelun naulaamiseen oli riittävästi jo ensimmäisellä puoliajalla, mutta kiitteli maltin säilymistä, vaikka pallo ei toistamiseen verkkoon uponnutkaan ennen taukoa.

– Lähdimme peliin hyvin ohuella rosterilla, mukana oli vain kolmetoista pelaajaa. Onneksi tämä määrä vaihtopelaajia riitti tähän otteluun. Toisella puolikkaalla saimme pelata voimakkaaseen myötätuuleen ja liekö tämä auttanut meitä vauhdin ylläpitämisessä.

Myös puoliajan jälkeen ottelu pysyi hyvin sinipaitaisten rovaniemeläisten hallussa. 0-2 maaliin johtanut tilanne lähti liikkeelle vastustajan hieman epäonnekkaasta kompuroinnista pallon kanssa. Matleena Seitamaa ei jättänyt tilannetta hyödyntämättä, vaan riisti pallon haltuunsa ja syötti sen laidalta nousseelle Sofia Kantolalle, joka ohitti puolustajan parilla taitavalla harhautuksella ja laukoi pallon toistamiseen verkon perukoille.

Ottelu eteni RoPS:n johtoasemassa eikä vierasjoukkueella ollut koko aikana sen suurempaa hätää. Vielä pari minuuttia ennen täyttä peliaikaa RoPS:lle tarjoutui kulmapotkutilanne. Kulmalipulle asteli Venla Koivisto, joka ampui pallon komeasti tolpan kautta suoraan maaliin ja viimeisteli loppulukemiksi 0-3.

RoPS:n tulostavoitteena kaudelle oli sarjapaikan säilyttäminen Naisten Kakkosessa nuoren joukkueen voimin. C-lohkossa on mukana kymmenen joukkuetta ja taulukossa sijoittuminen seitsemän parhaan joukkoon takaa säilymisen varmuudella. Kahdeksanneksi sijoittunut joutuu sen sijaan jännittämään muiden lohkojen tuloksia, sillä lohkojen kolmanneksi heikoimpia joukkueita vertaillaan keskenään ja näistä heikoin suhteellisilla pisteillä (pisteet / pelatut ottelut) putoaa sarjaporrasta alemmas.

Sunnuntain kierroksen jälkeen RoPS säilytti paikkansa omassa lohkossaan sijalla seitsemän, tosin tasapisteissä FC Sport Akatemian kanssa. Lohkomatematiikasta liiemmin välittämättä RoPS:n naisten edustusjoukkue valmistautuu nyt kauden viimeiseen otteluunsa, joka pelataan Rovaniemen Keskuskentällä ensi lauantaina 26. syyskuuta klo 15.00 alkaen. Pelistä on tavoitteena ainoastaan voitto. Kyseisenä päivänä on luvassa jännitystä koko illaksi, sillä pian naisten ottelun jälkeen RoPS:n miesten edustusjoukkue kohtaa niin ikään huipputärkeässä ottelussa SalPan klo 18.15 alkaen.

Naisten Kakkonen, la 19.9.2026
Kokkola F10 – RoPS
0–3 (0–1)

0–1 Sofia Kantola 5’
0–2 Sofia Kantola 52’
0–3 Venla Koivisto 88’

Seuraavat ottelut:

RoPS – HauPa
Lauantai 26.9. klo 15:00
Rovaniemen Keskuskenttä