Rovaniemen Palloseura on parin vuoden aikana kasvanut Lapin suurimmaksi urheiluseuraksi sekä koko Pohjois-Suomen suurimmaksi jalkapalloseuraksi. Viime kesänä RoPS:ssa oli jo yli 1200 pelipassin omaavaa jalkapalloilijaa.
Samalla jalkapallosta on tullut Rovaniemen suurin talviurheilulaji huolimatta siitä, että jalkapallon harjoitteluolosuhteet ovat puolet vuodesta lajin tarpeisiin riittämättömät. Uuden täysimittaisen jalkapallohallin saaminen onkin koko rovaniemeläisen jalkapalloyhteisön yhteinen tavoite.
Kaikkein tärkeimpiä jalkapallon kannalta ovat kuitenkin ne sadat vanhemmat, vapaaehtoiset sekä oto-valmentajat, jotka pyyteettömästi antavat panoksensa lajin eteen. Ilman heitä viime vuosien pelaajamäärän kasvukaan ei olisi ollut mahdollista.
RoPS D/E Tytöt
Vastuuvalmentaja: Laura Pasanen
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Vanessa Larikka
Esimerkillisin pelaaja: Nella Ojaniemi
Paras pelaaja: Laura Kivelä
RoPS B/C Tytöt
Vastuuvalmentaja: Tommi Ollila
Valmentaja: Ville Hautajärvi
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Saana Kotanen
Esimerkillisin Pelaaja: Siiri Ruotsala
Paras pelaaja: Emilia Kristo
RoPS Pojat 2009
Vastuuvalmentaja: Iiro Kylmänen
Valmentajat: Mikko Halme, Mikko Vatanen
Pojat 2009 Musta
Kehittynein pelaaja: Jesse Petäjäjärvi
Esimerkillisin pelaaja: Eetu Yli-Suvanto
Paras pelaaja: Niko Haapasaari
Pojat 2009 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Venla Koivisto
Esimerkillisin pelaaja: Jussa Eteläinen
Paras pelaaja: Arttu Peltonen
Pojat 2009 Sininen
Kehittynein pelaaja: Nooa Halme
Esimerkillisin pelaaja: Tobias Kylmänen
Paras pelaaja: Pete Karppinen
RoPS Pojat 2008
Vastuuvalmentaja: Marko Koivuranta
Valmentajat: Tomi Bruun, Janne Hirttiö, Veli-Matti Oinas, Lauri Pyykkö
Pojat 2008 Musta
Kehittynein pelaaja: Osku Kesti
Esimerkillisin pelaaja: Eino Sarajärvi
Paras pelaaja: Samppa Salokangas
Pojat 2008 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Atte Utriainen
Esimerkillisin pelaaja: Juho Lahdenkauppi
Paras pelaaja: Josia Kesti
Pojat 2008 Sininen
Kehittynein pelaaja: Eeli Bruun
Esimerkillisin pelaaja: Joachim Gylden
Paras pelaaja: Ilpo Hand
RoPS Pojat 2007
Vastuuvalmentaja: Jaakko Höynälänmaa
Valmentajat: Kimmo Vitikka, Ville Mäkelä, Jarkko Ojaniemi
Pojat 2007 Musta
Kehittynein pelaaja: Pekko Peteri
Esimerkillisin pelaaja: Mikael Ngugi
Paras pelaaja: Samu Juopperi
Pojat 2007 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Juho Poutiainen
Esimerkillisin pelaaja: Aapo Paloniemi
Paras pelaaja: Arttu Keikkonen
Pojat 2007 Sininen
Kehittynein pelaaja: Johannes Olli
Esimerkillisin pelaaja: Aatu Iivari
Paras pelaaja: Onni Romakkaniemi
RoPS Pojat 2006
Vastuuvalmentaja: Marko Vatanen
Valmentajat: Markus Pylväs, Rami Mäki
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Joel Niska
Esimerkillisin pelaaja: Veeti Katermaa
Paras Pelaaja: Pyry Rajanen
RoPS Pojat 2005
Vastuuvalmentaja: Jeremias Fisk
Valmentaja: Joona Västinen
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Matti Huttunen
Esimerkillisin pelaaja: Topias Dementjeff
Paras pelaaja: Aaro Tiihonen
RoPS Pojat 2004
Vastuuvalmentaja: Jesse Koskela
Valmentaja: Markus Sillanpää
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Juuso Herranen
Esimerkillisin pelaaja: Mikael Salmela
Paras pelaaja: Alex Tolra
RoPS B Pojat
Vastuuvalmentaja: Mikko Lignell
Valmentajat: Teemu Vilmi, Marko Vatanen, Jari Alamäki, Juho Luukkonen
Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Otto Kemppainen
Esimerkillisin pelaaja: Riku Komulainen
Paras pelaaja: Vertti Hänninen
Vuoden nuoret tyttö- ja poikapelaajat
Vuoden nuori tyttöpelaaja: Venja Miettunen, D Tytöt
Vuoden nuori poikapelaaja: Miska Ylitolva, Pojat 2004, B Pojat
Vuoden tyttö- ja poikapelaajat
Vuoden tyttöpelaaja: Saana Valkama, B Tytöt, RoPS Naiset
Vuoden poikapelaaja: Adam Mekki, B Pojat, RoPS/2
Vuoden valmentaja 2019
Vuoden valmentaja: Antti Okkonen, RoPS Pojat 2011
Vuoden joukkue 2019
Pelaajat: Sampo Ala, Kirill Bullat, Vertti Hänninen, Akseli Kantola, Otto Kemppainen, Riku Komulainen, Tino Korhonen, Jimi Kuha, Luka Kuittinen, Joona Lahdenmäki, Tatu Lakela, Tuomas Leppäkangas, Jonne Länsipää, Santeri Matilainen, Adam Mekki, Veeti Mertala, Roope Nikkarinen, Jussi Niska, Riku-Veli Niska, Roni Pietsalo, Pekka Ruotsalainen, Sarlaw Sau Say Pure, Antti Salmi, Lauri-Emil Vetri, Miska Ylitolva
Vuoden seuratoimijat 2019
RoPS:n kanttiinivastaavat: Jaana Heikkinen, Sari Lampinen, Johanna Lindgren, Marja Vilmi