Yhdysvaltojen kautta Napapiirille – Kokenut Anni Rusanen nauttii pelaamisesta Rovaniemen Palloseurassa
Teksti: Timo Törmänen
Kuva: Vili Varjus
Joukkueessa on positiivinen, kannustava ja uskaltava ilmapiiri, Rovaniemen Palloseuran Naisten edustuksessa pelaava Anni Rusanen sanoo. Kokenut Rusanen johdattaa nuorta joukkuetta Naisten Kakkosessa.
Espoolaislähtöinen nyt 29-vuotias keskikenttäpelaaja Anni Rusanen mietti 7-vuotiaana tyttönä, mitä alkaisi harrastamaan.
– Halusin tehdä jotain ja kun tykkäsin urheilusta ja liikunnasta, päätin lähteä espoolaisen juniorijalkapalloseuran FC 89:n riveihin pelaamaan jalkapalloa, syksyllä 2024 sesonkitöiden perässä Rovaniemelle tullut Rusanen kertoo jalkapalloilijan uransa alkuvaiheesta.
Kuusi vuotta Rusanen pelasi FC 89:ssä, josta siirtyi 13-vuotiaana FC Espoon riveihin. FC Espoon väreissä Rusanen pelasi aina 19-vuotiaaksi saakka.
– Lukion jälkeen 19-vuotiaana lähdin Yhdysvaltoihin opiskelemaan liikuntaa. Sillä reissulla viivyin seitsemän vuotta. Jalkapalloa pelasin William Carey-yliopiston joukkueessa. Siellä pelattiin hyvin erilaista jalkapalloa kuin Suomessa, paljon nopeampaa ja fyysisempää. Jalkapallon taso oli sarjassa parempaa kuin Suomen ykkösdivarissa, Anni Rusanen tietää.
Yhdysvalloissa on Rusasen mukaan aivan eri resurssit urheiluun kuin Suomessa.
– Rahaa laitetaan urheiluun ihan valtavasti, hän toteaa.
Rovaniemellä olosta Rusanen on nauttinut ja RoPS:ssa on ollut kivaa. Tänä vuonna RoPS:n naisjoukkue on täysin eri kuin viime kaudella ja Rusanen on nyt joukkueessaan selkeästi vanhin ja kokenein pelaaja.
– Näin kokeneemmasta näkökulmasta katsottuna meidän joukkue on hyvä ja positiivinen ryhmä nuoria pelaajia. Minun jälkeen joukkueen toiseksi vanhin pelaaja on 8-9 vuotta minua nuorempi ja nuorimmat pääsivät juuri ysiluokalta, joten varmaan 90 % pelaajista on vasta lukioikäisiä.
Rusasen mukaan joukkueen valmennus on ollut hyvää, koko valmennusryhmä on tosi positiivinen ja kannustava.
– Se näkyy sitten kaikessa. Joukkueessa on positiivinen, kannustava ja uskaltava ilmapiiri, siellä uskalletaan tehdä asioita.
Vaikka kausi ei aivan parhaalla mahdollisella tavalla olekaan käynnistynyt, niin koko ajan on menty eteenpäin.
– Meidän peli kulkee ihan hyvin ja kehittyy koko ajan. Toivottavasti pisteitäkin alkaisi kertymään, joka pelin tavoitteenahan on ilman muuta voitto.
Rovaniemen olosuhteet jalkapalloa ajatellen saavat Rusaselta kehuja.
– Täällä on hyvät olosuhteet pelata jalkapalloa. Keskuskenttä on hyvä ja uusi nurmi on oikein hyvä.
Joukkueen tavoitteeksi on asetettu sarjassa säilyminen, mutta se kuulostaa Anni Rusasen mielestä turhan varovaiselta.
– Säilyä sarjassa ja sijoittua mahdollisimman korkealle omalla hyvällä pelillä, olisi minusta parempi tavoite.
Omia tavoitteitakin RoPS:n naisjoukkueen keskikenttäpelaajalla on jalkapalloilijana.
– Tällä hetkellä toivon, että pääsisin loukkaantumisten jälkeen taas siihen kuntoon, missä olin aiemmin ja kehittyisin jalkapalloilijana edelleen.
Ulkomaan pelikentät kiinnostaisivat vielä pitkään Yhdysvalloissa pelannutta naista.
– En ole uran jatkoa miettinyt tätä kautta pitemmälle, mutta kyllähän se ulkomaille pelaamaan pääsy on vielä haaveena. Sitten kun oma peliura päättyy, haluaisin ryhtyä valmentajaksi.