ROPSKAUPPA.FI                              
tiistai, 02 maaliskuu 2010 08:04

RoPSin toiminnanjohtajaksi liki 30 hakijaa

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Rovaniemen Palloseuran haussa ollut toiminnanjohtajan paikka kiinnosti liki 30 hakijaa. Hakuaika päättyi viime perjantaina.

Puheenjohtaja Risto Niva ilahtui hakijamäärästä.

- Joukossa on mielenkiintoisia nimiä, niin tuttuja kuin tuntemattomia. Osalla on selkeästi jalkapallotausta, osalla osaamista muilta elämän alueilta, Niva summaa.

Maantieteellisesti hakijoita on Nivan mukaan liki Utsjoelta Helsinkiin.

- Tämän viikon aikana nimilista karsitaan muutamaan, jotka sitten haastatellaan. Haastattelukierros alkaa ensi viikolla ja ratkaisu pyritään tekemään maaliskuun aikana, Niva kertoo.

Toiminnanjohtajan paikka avautuu, kun liki 30 vuotta seuran palveluksessa ollut toimitusjohtaja Jouko Kiistala siirtyy kevään aikana osa-aikaeläkkeelle. Kiistalan vastuulle jäävät edelleen seuran bingo sekä kiinteistöt.

Toiminnanjohtajan tehtäviin kuuluu seuran urheilutoiminnan johtaminen, seuran toimintojen koordinointi ja johtaminen kaikilla tasoilla, markkinointi, yhteydet yrityselämään sekä yhteistyökumppaneihin.

Toiminnanjohtaja raportoi tehtävistään suoraan johtokunnalle.

Kari Pyykkö
© 2010 Lapin Kansa

Luettu 1174 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Ykköstä sekä Miehissä että Naisissa. Akatemiajoukkue RFA pelaa Miesten Kakkosessa ja Naisten kakkosjoukkue samoin Naisten Kakkosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
  risto.niva(@)rops.fi
 +358 400 694 774

Myyntijohtaja
  petri.jaatinen(@)rops.fi
 +358 400 584 227